Zajímavosti


Do 4 let přijde následkem robotizace o práci 25 procent pracujících

přidáno: 28. 8. 2015 11:23, autor: Jiří Heczko

Podle zveřejněné zprávy Forrester Research roboti připraví do roku 2025 o práci 22,7 milionu Američanů.

Roboti jsou ve studii popsáni jako fyzičtí roboti, kteří dělají manuální práci na montážních linkách nebo ve skladištích a také jako sofistikovaný software schopný shromáždit velké množství dat pro provedení intelektuálních úkonů jako je např. určování diagnózy, analýza počasí, nebo objevení nových receptů.

Celý článek:http://wertyzreport.com/clanek/robotizace-usa-25-procent

Stroje vás nahradí v zaměstnání, připravte se

přidáno: 9. 12. 2014 0:24, autor: Jiří Heczko

Různé mechanické stroje i programy začínají nahrazovat lidi na všemožných pozicích. Neodmlouvají, nejsou nemocní a nemají žádná práva. Navíc pracují čtyřiadvacet hodin denně. [KAREL JAVŮREK, TECHNIKA, VTM]

Mění se i podmínky psychické práce. Takže i když jste byli před dvaceti lety odborníky na strojový kód tehdejšího mikroprocesoru nebo umíte nazpaměť všechny nejdůležitější historické události setříděné podle toho, jak to učitelka zkoušela na škole, je vám to takřka k ničemu.

Jste přeborník v šachu, znáte všechny informace a údaje a připadáte si chytří? Nejste. Ve všech těchto odvětvích vás bez problémů porazí počítač. Tedy každý člověk, který umí zadat otázku do prázdného políčka v prohlížeči internetu. Samotná informace nemá v informačním věku, kdy je vše dostupné během několika sekund, žádnou hodnotu. Na to nezapomínejte.

Znalosti nejsou důležité, hlavní je kreativita

Už končí doba, kdy jste se ve škole něco naučili a po troše praxe dokázali se stejnými znalostmi pracovat celý život. Pracovní pozice se vytrácejí a vznikají nové, které ještě v době, kdy jste byli na škole, neexistovaly. Mění se nástroje a mění se i způsoby, techniky či jazyky. Pokud se nedokážete nebo nechcete přizpůsobit a naučit se cokoli, možná budete mít v budoucnu velký problém.

Tak dlouho protežovaná kreativita totiž není jen prázdným termínem, ale skutečnou podstatou nové doby. Rozhodně nečekejte stejný průběh století, jako v případě toho minulého. Vše bude jinak a spousta pracovních míst postupně zmizí i ze slovníku.

Není rozdíl mezi vědcem, který objeví novou sloučeninu, a programátorem, který vyřeší problém chytrým algoritmem. 

Převzato z: http://vtm.e15.cz/

Celý článek + zajímavá videa videa:

http://vtm.e15.cz/aktuality/stroje-vas-nahradi-v-zamestnani-pripravte-se

Mladí dnes odmítají oblékat montérky, raději budou živořit v kanceláři.

přidáno: 23. 11. 2014 12:11, autor: Jiří Heczko

Již dlouho panuje v Česku fakt, že zatímco většina mladých míří po základní škole na gymnázia, firmy zoufale potřebují techniky. Na trhu práce tak dochází k paradoxu, který je frustrující jak pro lidi hledající práci, tak pro zaměstnavatele.

Nejhůře obsaditelné pozice

Nejiná situace je však i ve světě. I tam jsou na prvních příčkách nedostatkových profesí řemeslníci. Nedostatek lidí s technickým vzděláním od učňovského po vysokoškolské již mnoho let roste. Chybí především IT specialisté a strojní inženýři.

Celý článek na :http://www.parlamentnilisty.cz

Japonská vládá podpoří 3D Tisk ve vzdělávání

přidáno: 4. 2. 2014 11:01, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 4. 2. 2014 12:19 ]

Podle japonského mistra hospodářství bude 3D tisk v budoucnu hrát hlavní roli ve vyspělých výrobních technologiích po celém světě. A japonské rozhodnutí financovat 3D tisk ve vzdělávání je v souladu s touto vizí.

Na naší škole máme hned dvě tiskárny a umíme pro ně tvořít modely a tisknout. Tak to jsme jedina škola v Třinci, která bude konkurovat japonsku, ale i USA:-)

Celý článek na 3der.org (anglicky).

Na hamburgery automat a lidé do šrotu

přidáno: 16. 1. 2014 11:55, autor: Jiří Heczko

V USA představili novinku: stroj, který vyrobí bez dotyku lidské ruky 360 hamburgrů za hodinu. Automat si bude brát sám objednávky a zpracovávat je(external link). Lidi potřeba nebudou, leda aby se postavili pěkně do fronty a chvilku počkali. Stroj Alfa od firmy Momentum machines umí všechno jako člověk, ale ještě lépe. Ušetří se na mzdových nákladech. V jedné restauraci už stroj vyzkoušeli a nemohou si ho vynachválit. Kvalita hamburgrů byla prvotřídní. A hlavně – po roce provozu byla investice do stroje zpátky.
Celý článek na E-republika.cz

Stroje berou lidem práci. V ohrožení lékaři, právníci i novináři

přidáno: 8. 1. 2014 9:16, autor: Jiří Heczko

Moderní technologie vyhánějí z továren, kanceláří i přepychových pracoven zaměstnance, kteří nejsou zapotřebí. Jejich práci přebírají počítače a roboty. A pokud ji zatím přímo nepřeberou, zprostředkují levnější záskok třeba na opačné straně planety. O tom, co bude s lidmi, až kvůli strojům přijdou o zaměstnání, se už vedou debaty.Více na: http://euro.e15.cz/archiv/stroje-berou-lidem-praci-v-ohrozeni-lekari-pravnici-i-novinari-1044899#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Převzato z :

Mladí Evropané nemají technologickou kvalifikaci

přidáno: 8. 1. 2014 9:10, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 8. 1. 2014 9:12 ]

Globální technologické společnosti vytvářejí celou řadu nových pracovních příležitostí, jenže v Evropě pro ně mladí lidé nemají kvalifikaci. Statisíce lidí, kteří přišli o zaměstnání a také mnoho mladých lidí, kteří nyní vstupují na pracovní trh, zjišťují, že po celé Evropě vzniká množství pracovních příležitostí v technologicky inovativních sektorech, ale oni pro ně nemají kvalifikaci.
Do roku 2015 bude zřejmě v Evropské unii nezaplněno až 900 000 pracovních míst v oboru informatiky a komunikační technologie, varuje Evropská komise.
Převzato z Britských listů.

Zajímavý článek možno přečíst celý na Brtiských listech.

ČR ztrácí v digitální vzdělanosti a informatizaci

přidáno: 14. 10. 2010 3:09, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 14. 10. 2010 3:46 ]

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) zveřejnila závěry studie „Digitální cesta k prosperitě“ věnované roli ICT v konkurenceschopnosti České republiky. Zatím nejrozsáhlejší komplexní studie o stavu a roli informačních a komunikačních technologií v ČR mapuje situaci v odvětví ve vztahu k ekonomice, veřejné správě, vědě i školství.

Studie vypracovaná týmem odborníků VŠE vedeným profesorem Voříškem společně s Českou společností pro systémovou integraci a ICT Unií přináší řadu statistických údajů a jasně pojmenovává aktuální problémy. Na základě detailních analýz představuje i několik desítek opatření na rozvoj tohoto klíčového odvětví ve chvíli, kdy v České republice stále chybí dlouhodobá nadrezortní strategie konkurenceschopnosti.

        Z článku se dozvíte že:
  • Česko ztrácí v digitální vzdělanosti a informatizaci společnosti
  • Česká republika ztrácí také v informatizaci společnosti
  • Kvůli platům budou veřejné sféře chybět IT odborníci

V EU nemá žádné počítačové dovednosti 36% obyvatel starších 16 let. V ČR to je 45,5%

Celé znění článku najdete na www.reselleronline.cz (kde je možno stáhnout celou studii ve formátu pdf)
Studii najdete i v příloze k tomuto článku.

Rozhovor s Jiřím Voříškem (profesor VŠE) můžete shlédnout online na Z1. (rozhovor začíná na 14min. 50s)

"Neučiní li ČR žádné opatření může upadnout do bezvýnamnosti" říká prof. Jiří Voříšek

[Obrázek převzat z www.reselleronline.cz]

Budoucnost a povaha práce

přidáno: 31. 8. 2010 13:40, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 14. 10. 2010 3:44 ]

Svět práce bude svědkem 10 změn v průběhu příštích 10 let. Tvrdí Gartner.


Analytici spol. Gartner diskutují o měnící se povaze práce (nadcházející Summit 2010 v Londýně, UK, září 15 - 16) Egham, UK, August4, 2010 -

[Pozn.: Článek přeložen a drobně upraven podle článku Gartner.com, kde si můžete přečíst originální znění.]

Dnešní svět je výrazně odlišný od toho před 20 lety a hranice mezi prací a volnem je silně narušená. Gartner předpovídá, že uvidíme 10 hlavních změn do roku 2020. Organizace budou muset plánovat pro stále více chaotická prostředí, která jsou mimo jejich přímou kontrolu.  Adaptace na tento stav musí zahrnout všech 10 trendů.

"Práce bude méně rutinní, bude se vyznačovat zvýšenou dynamikou, hyperkonektivitou, 'rojením', atd." řekl Tom Austin, vice prezident Gartner. Do roku 2015, bude 40 procent pracovních činností nebo více 'ne-rutinní', oproti původním 25 procentům v roce 2010. Lidé budou častěji pracovat v týmech a mnohem méně individuálně. Budou spolupracovat s lidmi, s nimiž mají málo společného, a týmy budou zahrnovat pracovníky mimo kontrolu organizace. Krom toho, simulace, vizualizace a sjednocení technologií, jakož i spolupráce napříč přesuny yottabytů dat za sekundu, bude vyžadovat nové vnímavé dovednosti." [Pozn, 1 Yottabyte = 1,000 Zettabytů, tj 1 následována 24 nulami; 1,000,000,000,000,000,000,000,000]

Organizace budou muset určit, které z 10 hlavních změn v povaze práce na ně budou mít vliv, a zvážit, jak radikálně odlišné technologie správy bude zapotřebí.

1. “Ne-rutinizující” práce
Základní hodnota, kterou lidé přidají není v procesech, které lze automatizovat, ale v ne-rutinních (neutomatizovaných) činnostech. Jsou to jedinečně lidské, analytické nebo interaktivní příspěvky, které vyusťuji ve slova, jako jsou objev, inovace, týmovost, vůdcovství, prodej a vzdělávání. Ne-rutinní dovednosti jsou ty, které nemůžeme automatizovat. Například, nemůžeme automatizovat proces prodeje životního pojištění, skeptickému kupujícímu, ale můžeme použít automatizační nástroje, aby se posílil prodejní proces.
[Pozn.: Příkladem automatizačního nástroje je např. podnikový informační systém. Možná znáte bonitní systémy které používají banky k ohodnocení klienta. S podporou tohto systému se mohou např. rozhodovat zda a kolik Vám půjčí:-)]

2. Práce "roje"
Rojení je styl práce charakterizující příval kolektivních činností plynoucí od kohokoliv a které jsou každému dostupné a kde každý k nim může přidat svou vlastní hodnotu. Gartner identifikuje dva jevy, které se objeví v rámci kolektivních činností; Týmovost (namísto sólového představení) bude oceňována a odměňována stále častěji, jakož i nová forma týmovosti nazvaná "rojení" (dle Gartner), pro odlišení od historických týmových modelů. Týmy se historicky skládají z lidí, kteří dříve pracovali společně a kteří se navzájem poměrně dobře znají, často pracují ve stejné organizaci a pro stejného manažera. Roje se rychle zformují za účelem vyřešení problému nebo nějaké příležitosti a poté se rychle ztratí. Rojení je aktivní reakce na pozorované zvýšení tzv. ad hoc požadavků na akci, jelikož ad hoc činnosti neustále vytlačují strukturované (tříděné, přehledně uspořádané), byrokratické situace.
[Pozn.: Mám pocit, že číňané odjakživa pracovali v roji.]

3. “Slabá propojení”
V rojích, kde se jednotlivci navzájem stěží znají, to může být jen stěží, přes slabá spojení. Slabá spojení jsou spojení, která lidé mohou převzít od lidí, kteří znají pracovníky, s nimiž musí pracovat. Jsou to nepřímí ukazatelé, jež se částečně spoléhají na důvěru v lidi, kteří mají povědomí o těchto lidech. Pohybovaní se ve vlastní osobní, profesní a sociální sítí pomáhá lidem rozvíjet a využívat silných i slabých propojení a toto bude mít zásadní význam pro přežití a využití rojů při tvorbě obchodního zisku.

[Omlouvám se za strašný překad, ale zatím pro tento termín nemám žádné rozumné slovní spojení, napadne li vás něco, dejte prosím vědět na info@zszatopkovych.eu] Pokud jsem  to dobře pochopil - ??? - můžete si tyto vazby představit jako vztah s přáteli vašich přátel. Myslím, že příměr se sociální sítí Facebook bude každému zřejmý.

4. Práce v kolektivu
Existují neformální skupiny lidí, mimo přímou kontrolu organizací, jež mohou mít dopad na úspěch či neúspěch organizace. Tyto neformální skupiny jsou spojeny společným zájmem, nápadem nebo historickou událostí. Chytré obchodní vedení rozpozná, jak žít v obchodním ekosystému, který nemohou ovládat, ale mohou jej pouze ovlivňovat. Proces ovlivňování vyžaduje pochopení kolektivů/skupin, které potenciálně ovlivňují jejich organizaci, stejně jako porozumění klíčovým lidem v těchto vnějších skupinách. Shromažďování informací o trhu prostřednictvím skupin bude rozhodující. Stejně důležité je přijít na to, jak použít skupiny k definování segmentů, trhů, produktů a různých obchodních strategií.

5. “Pracovní náčrty”
Nejvíce ne-rutinní procesy budou taktéž velmi neformální. Je velmi důležité, aby se organizace snažily zachytit kritéria používaná při rozhodování. Nicméně alespoň pro tuto chvíli, Gartner neočekává, že by většina ne-rutinních procesů následovala smysluplné standardní schéma (tj. automatizaci).

6. Spontánní práce
Tato vlastnost je také zahrnuta v popisu roje spol. Gartner. Spontánnost znamená více než reakce na podněty. To také obsahuje proaktivní činnosti, jako je vyhledávání nových příležitostí a vytváření nových vzorů a modelů.

7. Simulace a experimentování
Aktivní angažovanost se simulovaným prostředím (virtuálním prostředím), které je podobné technologiím líčeným ve filmu Minority Report, nahradí vrtání se v buňkách tabulkového procesoru. Což naznačuje použití n-rozměrné virtuální reprezentace všech různých druhů dat. Obsah simulovaného prostředí, bude sestaven agentem technologií, který rozhodne, jaké materiály společně ladí na základě pozorování lidí kteří s tímto obsahem pracují. Lidé budou komunikovat s daty a aktivně manipulovat s různými parametry, přetvářejíc svět, jenž si prohlíží.
[Pozn.: Zde je pravděpodobně míněna ta skutečnost, že již zásahem do těchto virtuálně zobrazovaných dat budete ovlivňovat skutečný fyzický svět.]

8. “Vzorová citlivost”
Gartner zveřejnil hlavní linii výzkumu založenou na strategiích návrhových vzorů. Současný svět obchodu je stále více nestálý. Dovoluje lidem zbavit se přímočarých modelů založených na předešlých výkonech s daleko menší předvídatelností do budoucna, než tomu bylo dříve. Gartner očekává výrazný růst počtu organizací, které vytvářejí skupiny speciálně určené k odhalování nově vznikajících odlišných nebo protichůdných modelů, jež vyhodnocují tyto modely, vyvíjejí různé scénáře jak se narušení může chovat a navrhují vedoucím pracovníkům nové způsoby využití (nebo ochrany organizace) změn, ke kterým jsou nyní mnohem citlivější.
[Pozn.: Model si můžete představit jako pracovní postup pro určitou situaci.]

9. Hyperkonektivita
Hyperkonektivita je vlastnost většiny organizací existujících v rámci sítě sítí. Organizace není schopna zcela kontrolovat kteroukoliv z nich. Zatímco klíčové prvky dodavatelského řetězce (pozn.: nejde o nic jného než o přepravu zboží) mohou být upraveny podle smlouvy, neexistuje žádná záruka, že budou řádně vykonávány, a to i v případě vnitřního dodavatelského řetězce. Hyperkonektivita povede k většímu tlaku na práci jež se vyskytne ve formálních i neformálních vztahích mimo hranice podniku, a to bude mít vliv na to jak lidé pracují a jak je IT podporuje nebo limituje v této práci.
[Pozn.: V souvislosti s kontrolou dodavatelského řetězce odkazuji na pojem “Authorized Economic Operator”]

10. Moje místo
Pracoviště se stává více a více virtuálním. Pracovníci se budou setkávat napříč časovými pásmy a organizacemi s účastníky, s kterými se sotva znají. Práce v rojích rychle zdolá vznikající problémy. Někteří zaměstnanci budou stále ještě mít "místo", kde pracují. Mnozí ovšem nebudou mít ani fyzickou kancelář ani stůl, poskytovanou zaměstnavatelem a jejich práce bude probíhat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. V takovémto pracovním prostředí hranice mezi osobními, profesními, sociálními a rodinnými záležitostmi spolu s organizací subjektů zmizí. Jedinci, samozřejmě musí zvládnout složitost překrývajících se požadavků ať již z nového světa práce, nebo z vnějších (ne-pracovně-příbuzných) podnětů. Ti, kteří nebudou schopni zvládnout základní "očekávání a přerušované přetížení", budou trpět nedostatkem výkonu, jelikož takovéto přetížení přinutí jednotlivce pracovat v přestimulován stavu (přetížení informacemi).

Další informace jsou k dispozici ve zprávě Gartner "Další změny v povaze práce, 2010-2020." Tato zpráva je k dispozici na internetových stránkách společnosti Gartner v http://www.gartner.com/resId=1331623 .

Článek přeložen a drobně upraven podle Gartner.com, kde si můžete přečíst originální znění.

Pokud překlad není přesný, omlouvám se, a doporučuji aby jste si udělali vlastní. Učiníte li tak písemnou formou zašlete prosím odkaz  k článku na info@zszatopkovych.eu. O případných nesrovnalostech mne prosím informujte. Děkuji.

Doufám, že vám článek poslouží k zamyšlení  o tom jak bude vypadat zaměstnání v budoucnu. Další inspiraci hledejte na Internetu. J.H.

1-9 of 9