Zajímavosti


O budoucnosti víme málo, ale i tak na ní škola musí připravovat

přidáno: 11. 12. 2019 13:49, autor: Jiří Heczko

Scénáře budoucnostiNevíme, zda bude jednou AI (umělá inteligence) chytřejší než člověk. Zda bude jednou člověk žít 300 let nebo bude nesmrtelný. Zda vezmou roboti a AI většině lidí práci. Zda budeme muset (radikálně) omezit náš blahobyt. Zda dojde třeba vlivem globálního oteplování ke stěhování národů. Zda vznikne “nový člověk” geneticky vylepšený. Zda budeme s technologiemi komunikovat přímo myšlenkou. Kdo a jak moc se přestěhuje do virtuální reality atd. Často je ale budoucnost již dnes jasná. Je jen otázka času, kdy nás zasáhne, např. je jasné, že do ulic přijdou autonomní auta, jen nevíme kdy.

Celý článek:

Linux Days 2019

přidáno: 9. 10. 2019 22:58, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 17. 10. 2019 23:26 ]

Zúčastnili jsme se Linux Days, shlédli zajímavé přednášky a zkusili několik workshopů. A získali pár zajímavých kontaktů pro budoucí spolupráci se školou. Dále již jen pro připomenutí vkládám přehled akcí, které jsme navštívili.


Přehled akcí jež jsme navštívili:
 • Workshop - Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit), Ondrej Sika
 • Workshop - Programovací jazyk Go - od "Hello world" k reálně nasaditelnému webovému serveru, Pavel Tišnovský
 • Workshop - Plne šifrovaná inštalácia Ubuntu, Lubor Jurena, skHosting.eu
 • Workshop - Postavte si monitorovací infrastrukturu a nastavte reportování detekovaných bezpečnostní událostí, Tomáš Čejka
 • Nvidia DGX-2 v praxi, aneb co si počít s 16-ti kartami V100
 • Hacking with 404, Marek Hencl
 • Inspect IoT malware - Intro to Linux tracing and behavioral analysis, Daniel Uhříček
 • Pokročilejší síťování v Linuxu, Ondřej Caletka
 • Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
 • Linux && kontejnery && IPv6, Radek Zajíc
 • SSH login with signed certificates, Jiří Kraml
 • Automatizace monitoringu serverů snadno a rychle, František Petružálek
 • Spravujte infrastrukturu jako kód pomocí Terraformu, Ondrej Sika
 • Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Detaily k workshopům a přednáškám:

Workshop - Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit), Ondrej Sika

Aši už jste slyšeli o Reactu. Zkoušeli jste ho? Pokud ne a máte zkušenosti s programováním, pojďte se přesvědčit, že React není nic složitého. Na workshopu si ukážeme jak vytvořit nový projekt, jak psát React komponenty a jak jednoduše aplikaci hostovat. Informace co bude potřeba nainstalovat naleznete zde: https://github.com/ondrejsika/linuxdays2019-react

Workshop - Programovací jazyk Go - od "Hello world" k reálně nasaditelnému webovému serveru, Pavel Tišnovský
Workshop zaměřený na ty programátory, kteří se chtějí prakticky seznámit s vybranými vlastnostmi programovacího jazyka Go. Předpokládá se znalost nějakého jiného programovacího jazyka, například C. C++, Javy či Pythonu.

Workshop - Plne šifrovaná inštalácia Ubuntu, Lubor Jurena, skHosting.eu
Na workshope si ukážeme ako nainštalovať Ubuntu a zašifrujeme disk. Použijeme LVM, BTRFS a LUKS.
https://drive.google.com/file/d/1uNn6h6RXYES-6Ck16TMMh9rpe-4yvmz0/view

Workshop - Postavte si monitorovací infrastrukturu a nastavte reportování detekovaných bezpečnostní událostí, Tomáš Čejka
Workshop vás provede zprovozněním jednoduché infrastruktury pro monitorování síťových toků. Z OpenWrt směrovače uděláme IPFIX sondu, nainstalujeme kolektor flow dat a zajistíme zabezpečený přenos dat ze sondy na kolektor. Nakonec ukážeme, jak nastavit odesílání detekovaných bezpečnostních událostí do systému Warden pro sdílení bezpečnostních událostí. Podobným způsobem se dá monitorovat malá i větší síť.

Nvidia DGX-2 v praxi, aneb co si počít s 16-ti kartami V100
DGX-2 je superpočítač v kostce, doslova. Jak takový superpočítač funguje a jak se s ním pracuje? A proč Nvidia zvolila kontejnery pro práci s tímto počítačem? Na toto si zkusíme odpovědět a ukážeme si, jak to v praxi vypadá a funguje.
https://www.nvidia.com/en-us/data-center/dgx-2/

Hacking with 404, Marek Hencl
Errors often provide a throve of information. The more errors one generates, the better insight one has into the blackbox. How can 404 errors be used to enhance digital privacy and cyber security. "Hacking with 404", is a case study looking at interperting 404 errors to better understand what is on the other side.
https://www.youtube.com/watch?v=AQcitQK0zEo&feature=youtu.be

Inspect IoT malware - Intro to Linux tracing and behavioral analysis, Daniel Uhříček
Low security standards of current IoT devices popularized Linux as a target platform for malware developers. This talk serves as an introduction to sandbox analysis of malware with main focus on process tracing possibilities inside Linux. The talk summarizes ptrace based tools, syscalls hooking, perf, ftrace, eBPF and SystemTap for behavior analysis.
AVAST, https://github.com/danieluhricek, daniel.uhricek@avast.com
http://excel.fit.vutbr.cz/submissions/2019/058/58.pdf
https://drive.google.com/open?id=1zsWnX0Idn8DWlsPYxq0xoVoqst3oABd2
https://www.root.cz/galerie/linuxdays-2019-sobota/#163

Pokročilejší síťování v Linuxu, Ondřej Caletka
Nastavit IP adresu, masku a bránu není žádný velký problém, když je ale počítač připojen do více než jedné sítě, situace se stává trochu složitější a často si s obyčejnou směrovací tabulkou nevystačíme – třeba když konfigurujeme připojení do VPN, nebo dokonce do více VPN současně.
V přednášce si ukážeme, k čemu jsou dobré a jak se v Linuxu konfigurují technologie jako Policy Based Routing, nebo Network Namespaces.
https://pretalx.linuxdays.cz/media/20191006-LinuxDays-Pokrocilejsi_sitovani_v_Linuxu.pdf

Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Ako náročné a bezpečné je prevádzkovať kontajnery v produkcii? Krátke rozprávanie o tom, čo všetko znamená návrh on-premise riešenia a z akých komponentov sa skladá. Prihliadajúc najmä na obľúbený Docker a Kubernetes.

Linux && kontejnery && IPv6, Radek Zajíc
Virtualizace výpočetních prostředků je občas proklínaná, často skloňovaná, ale občas nepostradatelná technologie. Mezi aktuální trendy patří virtualizace aplikační, kdy na jednom hostitelském počítači spouštíme desítky aplikací v aplikačních kontejnerech, často vzájemně izolovaných. Moderní přístup spouštění stovek kontejnerů se ale výrazně odráží na spotřebě IP adres. V přednášce proto probereme:
- zda další aktuální technologie, IPv6, dokáže zjednodušit provozování kontejnerové virtualizace
- jak jsou na tom s podporou IPv6 nejpopulárnější nástroje pro kontejnerovou virtualizaci
- zda, proč a jak provozovat kontejnery bez IPv4

SSH login with signed certificates, Jiří Kraml
This talk show how to handle remote access with signed SSH certificates.
The focus will be on practical issues like key rotation or people joining and leaving the team.
We also show a simple example setup suitable for small to medium (<50) groups and refer to a couple of more involved solutions.
Basic knowledge of SSH is required.

Automatizace monitoringu serverů snadno a rychle, František Petružálek
Chceme-li spravovat stovky serverů a mít o nich dobrý přehled musíme začít automatizovat jejich údržbu a to nevyjímaje monitorování těchto serverů. Monitoring pak lze provozovat tak aniž by bylo potřeba se o něj starat. Monitoring má sloužit nám a ne my jemu.

Pojďmě si ukázat na příkladu jak je možné tento úkol splnit elegantně pomocí nástrojů Puppet, Telegraf, InfluxDB a Grafana.
Vysvětlíme si na co je potřeba brát ohled při vytváření dynamického monitoringu, co nám to vlastně přináší a jaké máme možnosti při jeho realizaci.


Spravujte infrastrukturu jako kód pomocí Terraformu, Ondrej Sika
Jaké by to bylo požádat si (vytvořit) server jen pull requestem? Nebo si forknout něčí infrastrukturu a upravit si ji pro své potřeby? S Terraformem je to realita! Spravujte a verzujte Vsši cloudovou infrastrukturu stejně jako pracujete se zdrojáky. Terraform vám umožní automatizovat infrastrukturu napříč cloudovými providery. Například domény mít na Cloudflare a Kubernetes v Digital Ocean. Pojďme se seznámit s Terraformem!
https://github.com/ondrejsika/linuxdays2019-terraform

Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Ako náročné a bezpečné je prevádzkovať kontajnery v produkcii? Krátke rozprávanie o tom, čo všetko znamená návrh on-premise riešenia a z akých komponentov sa skladá. Prihliadajúc najmä na obľúbený Docker a Kubernetes.


---------------------------------------- Co jsme nestihli, ale vypadá zajímavě. -----------------------------------

QtMips - interaktivní seznámení s procesorem od jednotlivých instrukcí po volání operačního systému a grafiku, Karel Kočí
S využitím výukového simulátoru QtMips bude vysvětlené a demonstrované zpracování základních instrukcí a omezení daná rychlostí pamětí. Jejich řešení přidáním vyrovnávacích pamětí a proč ani na reálných/velkých systémech špatně navržené programy vyrovnávací paměť nezrychlí. Pokračovat bude vysvětlení a vizualizací zřetězeného zpracování instrukcí, přístup k jednoduché vstupní a výstupní periferii, sériovému portu, výstup s využitím služeb operačního systému, využití přerušení, přechod k programování v jazyce C a výstup textu na grafickém displeji. Diskuze o perspektivách procesorových architektur a jejich výuky.

Materiály pro prezentaci http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/
Živý assembler http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/live.S
Popis cvičení https://cw.fel.cvut.cz/b182/courses/b35apo/tutorials/02/start
Release https://github.com/cvut/QtMips/releases
Online http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/qtmips_gui.html
Bin, Linux, Mac, Win, GCC MIPS ELF http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/
https://pretalx.linuxdays.cz/media/linuxdays19-qtmips.pdf

Linux Runs on All of the Top 500 Supercomputers, Again!

přidáno: 16. 9. 2019 12:01, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 16. 9. 2019 12:04 ]

Všechny nejvýkonnější superpočítače běží pod operačním systémem Linux.Ovšem na Linuxu běží mnoho dalších strojů: servery, weby (70%), síťové prvky (přepínače, směrovače), mobily (Android), desktopy (cca 3%:-),
Průmysl 4.0 - velmi-krátky-přehled

přidáno: 9. 9. 2019 10:28, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 13. 9. 2019 5:12 ]

"Definice":
 • Průmysl 4.0 znamená, že továrny budou "chytré". Dnes je vše "chytré". :-D
 • Co lze automatizovat (tzn. opakující se postupy), bude automatizováno. 
 • Jedná se také např. o různé formy autooptimalizace, autokonfigurace, autodiagnostiky, strojového vnímání a inteligentní podpory dělníka.
Důsledky: 
 1. v ČR je v ohrožení 45% pracovních míst,
 2. v horizontu 15 let se odhaduje uvolnění 40 - 50% zaměstnanců,
 3. na 1 ztracené místo má dle optimistického scénáře vzniknout 2.5 místa nových (s vyšší kvalifikací)
 4. požadavky na nové dovednosti.
Nejvíce ohrožené profese.

Stávající stav: (nedostatek pracovní síly napříč obory)
 1. v ČR, jen v IT, je 20 - 30tis. dobře placených neobsazených pozic,
 2. v průmyslu je 60tis. pozic jež není kým obsadit z celkem 330 tis. volných míst,
 3. 55% zaměstnaneckých pozic zpracovatelského průmyslu patří mezi technologicky nenáročná odvětví (rok 2014),
 4. vysoký podíl fyzické práce (nejsnáz nahraditelné stroji),
 5. relativně vysoký podíl počítačově negramotné populace,
 6. vysoký podíl průmyslu, ale podprůměrná připravenost na P4.0,
 7. nepřipravenost společnosti na aceptaci P4.0.
Problémy k řešení:
 • komunikační infrastruktura (sítě, jejich konfigurace),
 • analýza velkého objemu dat (jež produkují senzory, IT systémy, apod.)
 • datová uložiště (cloud),
 • umělá inteligence (strojové vnímání, autonomní reakce na stav výroby),
 • bezpečnost, atd.
 • růst kvalifikace.
Příprava pro naše žáky: https://programovani.zszatopkovych.eu/

Microsoft a podpora vzdělávání

přidáno: 17. 8. 2019 10:34, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 17. 8. 2019 12:05 ]

Společnost Microsoft se holedbá podporou vzdělávání. Zpoza každého rohu vykukuje nějaká reklama. Proto jsem se v letošním roce rozhodl, že dám MS ještě jednu šanci ukázat, že to s podporou digitálního vzdělávání myslí opravdu vážně. 


Chtěli jsme:

 1. získat přístup k programu Minecraft (podmíněno účtem Office 365),

 2. pro učitele zavést Office 365 (někteří žádali),

 3. dostat se k technologii MS Azure.

Úvodem.

V minulosti jsme již MS Office používali. Samozřejmě, že to nebylo zdarma. Ale cena byla přijatelná. Roční předplatné činilo 120,- Kč, později 150 ,-Kč za každou stanici, plus 1,- Kč za možnost upgradu na novější verze Windows. Celkové roční náklady činily, včetně licencí na server cca 12 000,- Kč, pozdějí 18000,- Kč. 


Pak si Microsoft usmyslel, že to je za službu, která se využívala minimálně, málo. Proto změnil licenční politiku. Rázem by nás stejna služba stálá kolem 100 000,- Kč ročně. Licence se totiž počítaly podle počtu zaměstnanců. Usoudil jsem, že cena je hodně přehnaná a předplatné jsme neobnovili.


Po pár letech MS asi zjistil, že přestřelil, a začal školám nabíze Office 365 (nyní zdarma).  Myslím, že jej k tomu nevedla láska k vzdělávání, nebo nějaká charita.


Pro naší školu nešlo o žádnou tragédii.  V té době jsme již pět let využívali cloud od společnosti Google. Dostali jsme plně funkční službu zdarma v dobách (rok 2008), kdy v MS ještě nejspíš něvěděli co to cloud je. A Google nesl náklady s tím spojené. Tudíž jsme dokončili odchod od Microsoftu. 


Přes pár výtek, které vůči Google mám, nám tato společnost nabízela mnoho zajímavých a využitelných technologií i programů zcela zdarma. My jsme na nich postavili několik projektů s mezinárodním ohlasem.


A jak je to s Microsoftem?


 1. Člověk by řekl, že firma s gigantickými zisky nabídne aspoň ten Minecraft školám zdarma. Bohužel ne. A protože naše děti na Minecraftu odchované jsou nespokojené s tím jak hru MS od roku 2014 vede, usoudil jsem nakonec, že  nemá cenu něco MS platit.


 1. Office 365 jsme letos zavedli znovu, ale zjišťuji, že jde o hodně ořezanou službu (zkuste najít pravítko :-D). Navíc se zdá, že o ní není takový zájem jak se zdálo, nebudeme jí proto zařazovat do výuky.

 2. MS Azure. To je oč tu běží.


A nyní náš hlavní cíl. Získat přístup k technologii MS Azure abychom si technologii mohli se studenty odzkoušet. Nechceme nic přehnaného, pouze neomezený časový přístup ke službě a klidně s omezeným výkonem. V diskusi s Microsoftem nám nabídli: MS Azure pro studenty.


Což je pro školu nepoužitelná služba, protože vůbec není školám určena. Navíc v našem případě by se jednalo o porušení licenčních podmínek. Což nevěděl ani horlivý FB propagátor produktů MS. Z telefonické diskuse s podporou vyplynulo, že máme porušovat jejich licenční podmínky. Prý to zkoumat nebudou. :-D


Licence na MS Azure pro studenty vyžaduje minimální věk 18 let!


            Cituji:

Kdo může nabídku Azure for Students využít?

Nabídka Azure for Students je dostupná jenom pro studenty, kteří splňují následující požadavky. Musíte potvrdit, že jste starší 18 let a navštěvujete akreditovanou čtyřletou vzdělávací instituci …..”


Stručně a jasně: Nic smysluplného, tedy dlouhodobého s tím realizovat nelze.


Dále jsme zjistili, že původní služba MS, kdy si studenti mohli stáhnout a bez omezení používat iso obrazy různých systémů na https://onthehub.com/ již studentům není přístupná. Microsoft nás odkázal na své trial verze. Takže, zase nic.


Trocha srovnání.

A nyní budu srovnávat. Čistě subjektivně. Cloud (GApps EE, nově G Suite, což je obdoba Office 365) od Google si společnost v minulosti cenila na 40 USD/ 1 uživatel / rok. Nyní cena činí cca 120 USD/rok.


Pro naší školu vypadá kalkulace následovně:

400 účtů x 40 USD = 16 000 USD (zhruba 360 000,- Kč v roce 2008)

400 účtů x 120 USD = 48 000 USD (zhruba 1 100 000,- Kč v roce 2019)


Službu jsme navíc dostali od Google v době, kdy ani náhodou nešlo o samozřejmost. Doudám, že nám Google časem zpřístupni GCP.

Tzn. příspěvek Google naší škole, tvoří nemalou částku formou rozvětvené služby, která se intenzívně využívá.

Na rozdíl od Microsoftu, který od nás chtěl 100 000 ročně za MS Office. Tzn. skoro za nic, vzhledem k tomu jak často a kolik lidí program používá.


Shrnutí.

Microsoft školám, krom Office 365, k čemuž jej donutila konkurence, nic nenabízí. Zato nás pravidleně vyzývá účastnit se soutěží psaní v aplikacích MS Office. Kde je ta proklamovaná podpora vzdělávání, která na nás vyskakuje z kdejaké reklamy na sítí? Jsou to soutěže psaní ve Wordu? Nebo jde o běhání v Minecraft světě, za peníze, s pár lekcemi výuky? Jedná se o tyto “neomezené” možnosti výuky? Znamená to nabízení placených služeb, včetně vzdělávacích programu a školení? Microsoft si asi myslí, že vylepšená “elektronická tabule/učebnice” něco zásadně změní a ještě tomu říká podpora vzdělávání.

Státní maturita je špatně, úroveň je strašně nízká, říká učitel

přidáno: 29. 4. 2019 10:50, autor: Jiří Heczko

Matematický mozek se dá naučit, lidé nejsou hloupí na matematiku, jen z ní máme strach. Matika je hrozně důležitá, když jí rozumíte, když máte matematické myšlení, zlepší vám to život. Státní maturita i přijímačky jsou špatně, neučíme matiku, jen připravujeme na zkoušky a podřizujeme výuku tomu, aby děti udělaly jeden test, říká Marek Valášek, zakladatel webů Mathematicator a Learntube, internetový i skutečný učitel matematiky. Dodává, že úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká, studenti pak prý mají problémy udržet se na vysoké škole.

Obor s budoucností to jistí

přidáno: 27. 4. 2019 3:01, autor: Jiří Heczko

Jestli na jedné straně byste měli volit obor podle toho, čemu byste se chtěli profesně věnovat, tak na té druhé musíte přihlížet k perspektivě do budoucna. To, že se pracovní trh mění a za deset let mnohé profese zaniknou, rozhodně berte v potaz, a ne na lehkou váhu. Jinak se vám stane, že se z kolečka rekvalifikací hned tak nedostanete.

Chcete-li vsadit na jistotu, pak jděte do IT. Poptávka po lidech je zde obrovská, jen v Česku jich bude za rok chybět na trhu práce 30 tisíc. Kromě slibné budoucnosti se také můžete těšit na jeden z nejvyšších platů a možnosti uplatnění jsou zde opravdu široké. Navíc ani zdaleka neplatí, že musíte mít hluboké znalosti. Mnohdy do začátku stačí čtyřměsíční intenzivní kurz, kde vás naučí potřebné základy, na nichž můžete pak v novém působišti stavět.

Pokud si říkáte, zda je IT pro vás, tak, než zavrtíte nesouhlasně hlavou, si ho vyzkoušejte. Protože třeba kódování je mnohem zábavnější a kreativnější, než si můžete myslet. Také programátoři už dávnou nejsou zavření někde o samotě v místnosti, kam sotva projdou denní paprsky. Dnes jsou ve středu dění a součástÍ týmu. Dělají opravdu cool věci, jakými jsou aplikace, programy, podílejí se na vývoji umělé inteligence a vůbec, pokud si neumíte svůj život bez chytrého mobilu, tabletu či notebooku představit, pak právě vy jste ideálním kandidátem, abyste v budoucnu mezi „ajťáky“ zapadli. Takže nikdy neříkejte nikdy profesi, která jednou bude řídit svět.

Tesla - autonomní řízení

přidáno: 25. 4. 2019 9:46, autor: Jiří Heczko


Přichází robotizace a naše školy se nemění

přidáno: 22. 4. 2019 3:09, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 9. 9. 2019 13:24 ]

Přichází robotizace a naše školy se nemění, učí informatiku 19. století.
Všechno se mění a zrychluje. Netušíme, co nás čeká. Digitalizace mění společnost. Umělá inteligence je stále chytřejší, roboti stále šikovnější. Stroje nás překonávají a nahrazují, říká profesor kybernetiky Michael Šebek. Škola musí být fitkem pro mozek. Rozvíjejme kreativitu a šikovnost všeho druhu. Lepší je budoucnost tvořit, než se jí přizpůsobovat, dodává Šebek.

"Rozvinout každého trochu ve všem a hodně v něčem."

Skvělý výhled do budoucnosti mají lidé v IT

přidáno: 24. 1. 2019 2:35, autor: Jiří Heczko   [ Aktualizováno 22. 4. 2019 3:10 uživatelem Jiří Heczko ]


Vznik nejvíce nových pracovních míst lze očekávat v IT (26%), HR (20%) av oblasti obchodu a péče o zákazníky (15%). Manpower poukazuje na to, že “cykly dovednosti jsou kratší než kdy předtím a 65% pracovních pozic, které bude generace Z vykonávat dosud ani neexistují.” To znamená, že je nezbytné, aby se zaměstnavatelé zaměřili na nové dovednosti, které je třeba u zaměstnanců rozvíjet.

Revoluce dovedností linkedin51-10 of 22