Zajímavosti


Linux Runs on All of the Top 500 Supercomputers, Again!

přidáno: 16. 9. 2019 12:01, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 16. 9. 2019 12:04 ]

Všechny nejvýkonnější superpočítače běží pod operačním systémem Linux.Ovšem na Linuxu běží mnoho dalších strojů: servery, weby (70%), síťové prvky (přepínače, směrovače), mobily (Android), desktopy (cca 3%:-),
Průmysl 4.0 - velmi-krátky-přehled

přidáno: 9. 9. 2019 10:28, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 13. 9. 2019 5:12 ]

"Definice":
 • Průmysl 4.0 znamená, že továrny budou "chytré". Dnes je vše "chytré". :-D
 • Co lze automatizovat (tzn. opakující se postupy), bude automatizováno. 
 • Jedná se také např. o různé formy autooptimalizace, autokonfigurace, autodiagnostiky, strojového vnímání a inteligentní podpory dělníka.
Důsledky: 
 1. v ČR je v ohrožení 45% pracovních míst,
 2. v horizontu 15 let se odhaduje uvolnění 40 - 50% zaměstnanců,
 3. na 1 ztracené místo má dle optimistického scénáře vzniknout 2.5 místa nových (s vyšší kvalifikací)
 4. požadavky na nové dovednosti.
Nejvíce ohrožené profese.

Stávající stav: (nedostatek pracovní síly napříč obory)
 1. v ČR, jen v IT, je 20 - 30tis. dobře placených neobsazených pozic,
 2. v průmyslu je 60tis. pozic jež není kým obsadit z celkem 330 tis. volných míst,
 3. 55% zaměstnaneckých pozic zpracovatelského průmyslu patří mezi technologicky nenáročná odvětví (rok 2014),
 4. vysoký podíl fyzické práce (nejsnáz nahraditelné stroji),
 5. relativně vysoký podíl počítačově negramotné populace,
 6. vysoký podíl průmyslu, ale podprůměrná připravenost na P4.0,
 7. nepřipravenost společnosti na aceptaci P4.0.
Problémy k řešení:
 • komunikační infrastruktura (sítě, jejich konfigurace),
 • analýza velkého objemu dat (jež produkují senzory, IT systémy, apod.)
 • datová uložiště (cloud),
 • umělá inteligence (strojové vnímání, autonomní reakce na stav výroby),
 • bezpečnost, atd.
 • růst kvalifikace.
Příprava pro naše žáky: https://programovani.zszatopkovych.eu/

Microsoft a podpora vzdělávání

přidáno: 17. 8. 2019 10:34, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 17. 8. 2019 12:05 ]

Společnost Microsoft se holedbá podporou vzdělávání. Zpoza každého rohu vykukuje nějaká reklama. Proto jsem se v letošním roce rozhodl, že dám MS ještě jednu šanci ukázat, že to s podporou digitálního vzdělávání myslí opravdu vážně. 


Chtěli jsme:

 1. získat přístup k programu Minecraft (podmíněno účtem Office 365),

 2. pro učitele zavést Office 365 (někteří žádali),

 3. dostat se k technologii MS Azure.

Úvodem.

V minulosti jsme již MS Office používali. Samozřejmě, že to nebylo zdarma. Ale cena byla přijatelná. Roční předplatné činilo 120,- Kč, později 150 ,-Kč za každou stanici, plus 1,- Kč za možnost upgradu na novější verze Windows. Celkové roční náklady činily, včetně licencí na server cca 12 000,- Kč, pozdějí 18000,- Kč. 


Pak si Microsoft usmyslel, že to je za službu, která se využívala minimálně, málo. Proto změnil licenční politiku. Rázem by nás stejna služba stálá kolem 100 000,- Kč ročně. Licence se totiž počítaly podle počtu zaměstnanců. Usoudil jsem, že cena je hodně přehnaná a předplatné jsme neobnovili.


Po pár letech MS asi zjistil, že přestřelil, a začal školám nabíze Office 365 (nyní zdarma).  Myslím, že jej k tomu nevedla láska k vzdělávání, nebo nějaká charita.


Pro naší školu nešlo o žádnou tragédii.  V té době jsme již pět let využívali cloud od společnosti Google. Dostali jsme plně funkční službu zdarma v dobách (rok 2008), kdy v MS ještě nejspíš něvěděli co to cloud je. A Google nesl náklady s tím spojené. Tudíž jsme dokončili odchod od Microsoftu. 


Přes pár výtek, které vůči Google mám, nám tato společnost nabízela mnoho zajímavých a využitelných technologií i programů zcela zdarma. My jsme na nich postavili několik projektů s mezinárodním ohlasem.


A jak je to s Microsoftem?


 1. Člověk by řekl, že firma s gigantickými zisky nabídne aspoň ten Minecraft školám zdarma. Bohužel ne. A protože naše děti na Minecraftu odchované jsou nespokojené s tím jak hru MS od roku 2014 vede, usoudil jsem nakonec, že  nemá cenu něco MS platit.


 1. Office 365 jsme letos zavedli znovu, ale zjišťuji, že jde o hodně ořezanou službu (zkuste najít pravítko :-D). Navíc se zdá, že o ní není takový zájem jak se zdálo, nebudeme jí proto zařazovat do výuky.

 2. MS Azure. To je oč tu běží.


A nyní náš hlavní cíl. Získat přístup k technologii MS Azure abychom si technologii mohli se studenty odzkoušet. Nechceme nic přehnaného, pouze neomezený časový přístup ke službě a klidně s omezeným výkonem. V diskusi s Microsoftem nám nabídli: MS Azure pro studenty.


Což je pro školu nepoužitelná služba, protože vůbec není školám určena. Navíc v našem případě by se jednalo o porušení licenčních podmínek. Což nevěděl ani horlivý FB propagátor produktů MS. Z telefonické diskuse s podporou vyplynulo, že máme porušovat jejich licenční podmínky. Prý to zkoumat nebudou. :-D


Licence na MS Azure pro studenty vyžaduje minimální věk 18 let!


            Cituji:

Kdo může nabídku Azure for Students využít?

Nabídka Azure for Students je dostupná jenom pro studenty, kteří splňují následující požadavky. Musíte potvrdit, že jste starší 18 let a navštěvujete akreditovanou čtyřletou vzdělávací instituci …..”


Stručně a jasně: Nic smysluplného, tedy dlouhodobého s tím realizovat nelze.


Dále jsme zjistili, že původní služba MS, kdy si studenti mohli stáhnout a bez omezení používat iso obrazy různých systémů na https://onthehub.com/ již studentům není přístupná. Microsoft nás odkázal na své trial verze. Takže, zase nic.


Trocha srovnání.

A nyní budu srovnávat. Čistě subjektivně. Cloud (GApps EE, nově G Suite, což je obdoba Office 365) od Google si společnost v minulosti cenila na 40 USD/ 1 uživatel / rok. Nyní cena činí cca 120 USD/rok.


Pro naší školu vypadá kalkulace následovně:

400 účtů x 40 USD = 16 000 USD (zhruba 360 000,- Kč v roce 2008)

400 účtů x 120 USD = 48 000 USD (zhruba 1 100 000,- Kč v roce 2019)


Službu jsme navíc dostali od Google v době, kdy ani náhodou nešlo o samozřejmost. Doudám, že nám Google časem zpřístupni GCP.

Tzn. příspěvek Google naší škole, tvoří nemalou částku formou rozvětvené služby, která se intenzívně využívá.

Na rozdíl od Microsoftu, který od nás chtěl 100 000 ročně za MS Office. Tzn. skoro za nic, vzhledem k tomu jak často a kolik lidí program používá.


Shrnutí.

Microsoft školám, krom Office 365, k čemuž jej donutila konkurence, nic nenabízí. Zato nás pravidleně vyzývá účastnit se soutěží psaní v aplikacích MS Office. Kde je ta proklamovaná podpora vzdělávání, která na nás vyskakuje z kdejaké reklamy na sítí? Jsou to soutěže psaní ve Wordu? Nebo jde o běhání v Minecraft světě, za peníze, s pár lekcemi výuky? Jedná se o tyto “neomezené” možnosti výuky? Znamená to nabízení placených služeb, včetně vzdělávacích programu a školení? Microsoft si asi myslí, že vylepšená “elektronická tabule/učebnice” něco zásadně změní a ještě tomu říká podpora vzdělávání.

Státní maturita je špatně, úroveň je strašně nízká, říká učitel

přidáno: 29. 4. 2019 10:50, autor: Jiří Heczko

Matematický mozek se dá naučit, lidé nejsou hloupí na matematiku, jen z ní máme strach. Matika je hrozně důležitá, když jí rozumíte, když máte matematické myšlení, zlepší vám to život. Státní maturita i přijímačky jsou špatně, neučíme matiku, jen připravujeme na zkoušky a podřizujeme výuku tomu, aby děti udělaly jeden test, říká Marek Valášek, zakladatel webů Mathematicator a Learntube, internetový i skutečný učitel matematiky. Dodává, že úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká, studenti pak prý mají problémy udržet se na vysoké škole.

Obor s budoucností to jistí

přidáno: 27. 4. 2019 3:01, autor: Jiří Heczko

Jestli na jedné straně byste měli volit obor podle toho, čemu byste se chtěli profesně věnovat, tak na té druhé musíte přihlížet k perspektivě do budoucna. To, že se pracovní trh mění a za deset let mnohé profese zaniknou, rozhodně berte v potaz, a ne na lehkou váhu. Jinak se vám stane, že se z kolečka rekvalifikací hned tak nedostanete.

Chcete-li vsadit na jistotu, pak jděte do IT. Poptávka po lidech je zde obrovská, jen v Česku jich bude za rok chybět na trhu práce 30 tisíc. Kromě slibné budoucnosti se také můžete těšit na jeden z nejvyšších platů a možnosti uplatnění jsou zde opravdu široké. Navíc ani zdaleka neplatí, že musíte mít hluboké znalosti. Mnohdy do začátku stačí čtyřměsíční intenzivní kurz, kde vás naučí potřebné základy, na nichž můžete pak v novém působišti stavět.

Pokud si říkáte, zda je IT pro vás, tak, než zavrtíte nesouhlasně hlavou, si ho vyzkoušejte. Protože třeba kódování je mnohem zábavnější a kreativnější, než si můžete myslet. Také programátoři už dávnou nejsou zavření někde o samotě v místnosti, kam sotva projdou denní paprsky. Dnes jsou ve středu dění a součástÍ týmu. Dělají opravdu cool věci, jakými jsou aplikace, programy, podílejí se na vývoji umělé inteligence a vůbec, pokud si neumíte svůj život bez chytrého mobilu, tabletu či notebooku představit, pak právě vy jste ideálním kandidátem, abyste v budoucnu mezi „ajťáky“ zapadli. Takže nikdy neříkejte nikdy profesi, která jednou bude řídit svět.

Tesla - autonomní řízení

přidáno: 25. 4. 2019 9:46, autor: Jiří Heczko


Přichází robotizace a naše školy se nemění

přidáno: 22. 4. 2019 3:09, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 9. 9. 2019 13:24 ]

Přichází robotizace a naše školy se nemění, učí informatiku 19. století.
Všechno se mění a zrychluje. Netušíme, co nás čeká. Digitalizace mění společnost. Umělá inteligence je stále chytřejší, roboti stále šikovnější. Stroje nás překonávají a nahrazují, říká profesor kybernetiky Michael Šebek. Škola musí být fitkem pro mozek. Rozvíjejme kreativitu a šikovnost všeho druhu. Lepší je budoucnost tvořit, než se jí přizpůsobovat, dodává Šebek.

"Rozvinout každého trochu ve všem a hodně v něčem."

Skvělý výhled do budoucnosti mají lidé v IT

přidáno: 24. 1. 2019 2:35, autor: Jiří Heczko   [ Aktualizováno 22. 4. 2019 3:10 uživatelem Jiří Heczko ]


Vznik nejvíce nových pracovních míst lze očekávat v IT (26%), HR (20%) av oblasti obchodu a péče o zákazníky (15%). Manpower poukazuje na to, že “cykly dovednosti jsou kratší než kdy předtím a 65% pracovních pozic, které bude generace Z vykonávat dosud ani neexistují.” To znamená, že je nezbytné, aby se zaměstnavatelé zaměřili na nové dovednosti, které je třeba u zaměstnanců rozvíjet.

Revoluce dovedností linkedin5Robotizace zničí až polovinu pracovních míst v Česku

přidáno: 24. 1. 2019 2:31, autor: Jiří Heczko

Digitalizace a robotizace průmyslu vyvolá radikální změnu organizace práce, zanikne řada pracovních míst. Odhaduje se, že v Česku jich ubude až 53 procenthttps://www.e15.cz/domaci/robotizace-znici-az-polovinu-pracovnich-mist-v-cesku-varuje-spidla-1333885

Hhledají inženýry a vývojové pracovníky

přidáno: 24. 1. 2019 2:28, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:28 ]

Čeští výrobci autokomponentů zoufale hledají inženýry a vývojové pracovníky do svých výzkumných center. Marně. 
Řešíme otázku, co budeme dělat s dělníky a operátory výroby, až v plné síle nastoupí roboti, ale nemáme kapacity, které by roboty vymýšlely. Firmy inženýry i další příležitosti musejí hledat mimo Českou republiku, třeba v Polsku nebo na Ukrajině.

Začít bychom měli reformou vzdělávacího systému, a to už na úrovni mateřských škol. 


1-10 of 20