Zajímavosti


Skvělý výhled do budoucnosti mají lidé v IT

přidáno: 24. 1. 2019 2:35, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 27. 2. 2019 2:06 ]


Vznik nejvíce nových pracovních míst lze očekávat v IT (26%), HR (20%) av oblasti obchodu a péče o zákazníky (15%). Manpower poukazuje na to, že “cykly dovednosti jsou kratší než kdy předtím a 65% pracovních pozic, které bude generace Z vykonávat dosud ani neexistují.” To znamená, že je nezbytné, aby se zaměstnavatelé zaměřili na nové dovednosti, které je třeba u zaměstnanců rozvíjet.

Revoluce dovedností linkedin5Robotizace zničí až polovinu pracovních míst v Česku

přidáno: 24. 1. 2019 2:31, autor: Jiří Heczko

Digitalizace a robotizace průmyslu vyvolá radikální změnu organizace práce, zanikne řada pracovních míst. Odhaduje se, že v Česku jich ubude až 53 procenthttps://www.e15.cz/domaci/robotizace-znici-az-polovinu-pracovnich-mist-v-cesku-varuje-spidla-1333885

Hhledají inženýry a vývojové pracovníky

přidáno: 24. 1. 2019 2:28, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:28 ]

Čeští výrobci autokomponentů zoufale hledají inženýry a vývojové pracovníky do svých výzkumných center. Marně. 
Řešíme otázku, co budeme dělat s dělníky a operátory výroby, až v plné síle nastoupí roboti, ale nemáme kapacity, které by roboty vymýšlely. Firmy inženýry i další příležitosti musejí hledat mimo Českou republiku, třeba v Polsku nebo na Ukrajině.

Začít bychom měli reformou vzdělávacího systému, a to už na úrovni mateřských škol. 


Robotizace v praxi

přidáno: 24. 1. 2019 2:23, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:36 ]

  • 4 roboti nahradili 42 pracujících.

Robotizace je tady už pěkných pár staletí. Lidstvo si od pradávna snaží usnadnit a zefektivnit všemožnou činnost. Ale míra, s jakou robotizace možná brzy ovlivní lidskou práci, je nevídaná.

Ohrožené jsou lidé v méně kvalifikovaných pozicích


Robotizace v Česku

45. Tolik procent pracovních míst ohrožuje robotizace v Česku. Ovšem podle poradenské firmy Deloitte může robotizace ovlivnit až 51 % pozic.

Bylo by velkou chybu brát robotizaci pouze jako hrozbu. Deloitte tvrdí, že pokud využijeme možnosti robotizace, potenciál české ekonomiky se do roku 2033 může zvýšit o 78 %.

Do 4 let přijde následkem robotizace o práci 25 procent pracujících

přidáno: 28. 8. 2015 11:23, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:24 ]

Podle zveřejněné zprávy Forrester Research

  • roboti připraví do roku 2025 o práci 22,7 milionu Američanů.

Roboti jsou ve studii popsáni jako fyzičtí roboti, kteří dělají manuální práci na montážních linkách nebo ve skladištích a také jako sofistikovaný software schopný shromáždit velké množství dat pro provedení intelektuálních úkonů jako je např. určování diagnózy, analýza počasí, nebo objevení nových receptů.

Celý článek:http://wertyzreport.com/clanek/robotizace-usa-25-procent

Stroje vás nahradí v zaměstnání, připravte se

přidáno: 9. 12. 2014 0:24, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 6. 2. 2019 5:45 ]

Různé mechanické stroje i programy začínají nahrazovat lidi na všemožných pozicích.

Neodmlouvají, nejsou nemocní a nemají žádná práva. Navíc pracují čtyřiadvacet hodin denně. [KAREL JAVŮREK, TECHNIKA, VTM]

Mění se i podmínky psychické práce. Takže i když jste byli před dvaceti lety odborníky na strojový kód tehdejšího mikroprocesoru nebo umíte nazpaměť všechny nejdůležitější historické události setříděné podle toho, jak to učitelka zkoušela na škole, je vám to takřka k ničemu.

Jste přeborník v šachu, znáte všechny informace a údaje a připadáte si chytří? Nejste. Ve všech těchto odvětvích vás bez problémů porazí počítač. Tedy každý člověk, který umí zadat otázku do prázdného políčka v prohlížeči internetu. Samotná informace nemá v informačním věku, kdy je vše dostupné během několika sekund, žádnou hodnotu. Na to nezapomínejte.

Znalosti nejsou důležité, hlavní je kreativita

Není rozdíl mezi vědcem, který objeví novou sloučeninu, a programátorem, který vyřeší problém chytrým algoritmem.

Už končí doba, kdy jste se ve škole něco naučili a po troše praxe dokázali se stejnými znalostmi pracovat celý život. Pracovní pozice se vytrácejí a vznikají nové, které ještě v době, kdy jste byli na škole, neexistovaly. Mění se nástroje a mění se i způsoby, techniky či jazyky. Pokud se nedokážete nebo nechcete přizpůsobit a naučit se cokoli, možná budete mít v budoucnu velký problém.

Tak dlouho protežovaná kreativita totiž není jen prázdným termínem, ale skutečnou podstatou nové doby. Rozhodně nečekejte stejný průběh století, jako v případě toho minulého. Vše bude jinak a spousta pracovních míst postupně zmizí i ze slovníku. 

Převzato z: http://vtm.e15.cz/

Celý článek + zajímavá videa videa:

http://vtm.e15.cz/aktuality/stroje-vas-nahradi-v-zamestnani-pripravte-se

Mladí dnes odmítají oblékat montérky, raději budou živořit v kanceláři.

přidáno: 23. 11. 2014 12:11, autor: Jiří Heczko

Již dlouho panuje v Česku fakt, že zatímco většina mladých míří po základní škole na gymnázia, firmy zoufale potřebují techniky. Na trhu práce tak dochází k paradoxu, který je frustrující jak pro lidi hledající práci, tak pro zaměstnavatele.

Nejhůře obsaditelné pozice

Nejiná situace je však i ve světě. I tam jsou na prvních příčkách nedostatkových profesí řemeslníci. Nedostatek lidí s technickým vzděláním od učňovského po vysokoškolské již mnoho let roste. Chybí především IT specialisté a strojní inženýři.

Celý článek na :http://www.parlamentnilisty.cz

Japonská vládá podpoří 3D Tisk ve vzdělávání

přidáno: 4. 2. 2014 11:01, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 4. 2. 2014 12:19 ]

Podle japonského mistra hospodářství bude 3D tisk v budoucnu hrát hlavní roli ve vyspělých výrobních technologiích po celém světě. A japonské rozhodnutí financovat 3D tisk ve vzdělávání je v souladu s touto vizí.

Na naší škole máme hned dvě tiskárny a umíme pro ně tvořít modely a tisknout. Tak to jsme jedina škola v Třinci, která bude konkurovat japonsku, ale i USA:-)

Celý článek na 3der.org (anglicky).

Na hamburgery automat a lidé do šrotu

přidáno: 16. 1. 2014 11:55, autor: Jiří Heczko   [ Aktualizováno 24. 1. 2019 2:36 uživatelem Jiří Heczko ]

V USA představili novinku: stroj, který vyrobí bez dotyku lidské ruky 360 hamburgrů za hodinu. Automat si bude brát sám objednávky a zpracovávat je(external link). Lidi potřeba nebudou, leda aby se postavili pěkně do fronty a chvilku počkali. Stroj Alfa od firmy Momentum machines umí všechno jako člověk, ale ještě lépe. Ušetří se na mzdových nákladech. V jedné restauraci už stroj vyzkoušeli a nemohou si ho vynachválit. Kvalita hamburgrů byla prvotřídní. A hlavně – po roce provozu byla investice do stroje zpátky.
Celý článek na E-republika.cz

Stroje berou lidem práci.

přidáno: 8. 1. 2014 9:16, autor: Jiří Heczko   [ Aktualizováno 24. 1. 2019 2:38 uživatelem Jiří Heczko ]

V ohrožení lékaři, právníci i novináři.
Moderní technologie vyhánějí z továren, kanceláří i přepychových pracoven zaměstnance, kteří nejsou zapotřebí. Jejich práci přebírají počítače a roboty. A pokud ji zatím přímo nepřeberou, zprostředkují levnější záskok třeba na opačné straně planety. O tom, co bude s lidmi, až kvůli strojům přijdou o zaměstnání, se už vedou debaty.


Převzato z :

1-10 of 13