Zajímavosti


Státní maturita je špatně, úroveň je strašně nízká, říká učitel

přidáno: 29. 4. 2019 10:50, autor: Jiří Heczko

Matematický mozek se dá naučit, lidé nejsou hloupí na matematiku, jen z ní máme strach. Matika je hrozně důležitá, když jí rozumíte, když máte matematické myšlení, zlepší vám to život. Státní maturita i přijímačky jsou špatně, neučíme matiku, jen připravujeme na zkoušky a podřizujeme výuku tomu, aby děti udělaly jeden test, říká Marek Valášek, zakladatel webů Mathematicator a Learntube, internetový i skutečný učitel matematiky. Dodává, že úroveň státní maturity z matematiky je neskutečně nízká, studenti pak prý mají problémy udržet se na vysoké škole.

Obor s budoucností to jistí

přidáno: 27. 4. 2019 3:01, autor: Jiří Heczko

Jestli na jedné straně byste měli volit obor podle toho, čemu byste se chtěli profesně věnovat, tak na té druhé musíte přihlížet k perspektivě do budoucna. To, že se pracovní trh mění a za deset let mnohé profese zaniknou, rozhodně berte v potaz, a ne na lehkou váhu. Jinak se vám stane, že se z kolečka rekvalifikací hned tak nedostanete.

Chcete-li vsadit na jistotu, pak jděte do IT. Poptávka po lidech je zde obrovská, jen v Česku jich bude za rok chybět na trhu práce 30 tisíc. Kromě slibné budoucnosti se také můžete těšit na jeden z nejvyšších platů a možnosti uplatnění jsou zde opravdu široké. Navíc ani zdaleka neplatí, že musíte mít hluboké znalosti. Mnohdy do začátku stačí čtyřměsíční intenzivní kurz, kde vás naučí potřebné základy, na nichž můžete pak v novém působišti stavět.

Pokud si říkáte, zda je IT pro vás, tak, než zavrtíte nesouhlasně hlavou, si ho vyzkoušejte. Protože třeba kódování je mnohem zábavnější a kreativnější, než si můžete myslet. Také programátoři už dávnou nejsou zavření někde o samotě v místnosti, kam sotva projdou denní paprsky. Dnes jsou ve středu dění a součástÍ týmu. Dělají opravdu cool věci, jakými jsou aplikace, programy, podílejí se na vývoji umělé inteligence a vůbec, pokud si neumíte svůj život bez chytrého mobilu, tabletu či notebooku představit, pak právě vy jste ideálním kandidátem, abyste v budoucnu mezi „ajťáky“ zapadli. Takže nikdy neříkejte nikdy profesi, která jednou bude řídit svět.

Tesla - autonomní řízení

přidáno: 25. 4. 2019 9:46, autor: Jiří Heczko


Přichází robotizace a naše školy se nemění

přidáno: 22. 4. 2019 3:09, autor: Jiří Heczko

Přichází robotizace a naše školy se nemění, učí informatiku 19. století.
Všechno se mění a zrychluje. Netušíme, co nás čeká. Digitalizace mění společnost. Umělá inteligence je stále chytřejší, roboti stále šikovnější. Stroje nás překonávají a nahrazují, říká profesor kybernetiky Michael Šebek. Škola musí být fitkem pro mozek. Rozvíjejme kreativitu a šikovnost všeho druhu. Lepší je budoucnost tvořit, než se jí přizpůsobovat, dodává Šebek.

"Rozvinou každého trochu ve všem a hodně v něčem."

Skvělý výhled do budoucnosti mají lidé v IT

přidáno: 24. 1. 2019 2:35, autor: Jiří Heczko   [ Aktualizováno 22. 4. 2019 3:10 uživatelem Jiří Heczko ]


Vznik nejvíce nových pracovních míst lze očekávat v IT (26%), HR (20%) av oblasti obchodu a péče o zákazníky (15%). Manpower poukazuje na to, že “cykly dovednosti jsou kratší než kdy předtím a 65% pracovních pozic, které bude generace Z vykonávat dosud ani neexistují.” To znamená, že je nezbytné, aby se zaměstnavatelé zaměřili na nové dovednosti, které je třeba u zaměstnanců rozvíjet.

Revoluce dovedností linkedin5Robotizace zničí až polovinu pracovních míst v Česku

přidáno: 24. 1. 2019 2:31, autor: Jiří Heczko

Digitalizace a robotizace průmyslu vyvolá radikální změnu organizace práce, zanikne řada pracovních míst. Odhaduje se, že v Česku jich ubude až 53 procenthttps://www.e15.cz/domaci/robotizace-znici-az-polovinu-pracovnich-mist-v-cesku-varuje-spidla-1333885

Hhledají inženýry a vývojové pracovníky

přidáno: 24. 1. 2019 2:28, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:28 ]

Čeští výrobci autokomponentů zoufale hledají inženýry a vývojové pracovníky do svých výzkumných center. Marně. 
Řešíme otázku, co budeme dělat s dělníky a operátory výroby, až v plné síle nastoupí roboti, ale nemáme kapacity, které by roboty vymýšlely. Firmy inženýry i další příležitosti musejí hledat mimo Českou republiku, třeba v Polsku nebo na Ukrajině.

Začít bychom měli reformou vzdělávacího systému, a to už na úrovni mateřských škol. 


Robotizace v praxi

přidáno: 24. 1. 2019 2:23, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:36 ]

  • 4 roboti nahradili 42 pracujících.

Robotizace je tady už pěkných pár staletí. Lidstvo si od pradávna snaží usnadnit a zefektivnit všemožnou činnost. Ale míra, s jakou robotizace možná brzy ovlivní lidskou práci, je nevídaná.

Ohrožené jsou lidé v méně kvalifikovaných pozicích


Robotizace v Česku

45. Tolik procent pracovních míst ohrožuje robotizace v Česku. Ovšem podle poradenské firmy Deloitte může robotizace ovlivnit až 51 % pozic.

Bylo by velkou chybu brát robotizaci pouze jako hrozbu. Deloitte tvrdí, že pokud využijeme možnosti robotizace, potenciál české ekonomiky se do roku 2033 může zvýšit o 78 %.

Do 4 let přijde následkem robotizace o práci 25 procent pracujících

přidáno: 28. 8. 2015 11:23, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 24. 1. 2019 2:24 ]

Podle zveřejněné zprávy Forrester Research

  • roboti připraví do roku 2025 o práci 22,7 milionu Američanů.

Roboti jsou ve studii popsáni jako fyzičtí roboti, kteří dělají manuální práci na montážních linkách nebo ve skladištích a také jako sofistikovaný software schopný shromáždit velké množství dat pro provedení intelektuálních úkonů jako je např. určování diagnózy, analýza počasí, nebo objevení nových receptů.

Celý článek:http://wertyzreport.com/clanek/robotizace-usa-25-procent

Stroje vás nahradí v zaměstnání, připravte se

přidáno: 9. 12. 2014 0:24, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 6. 2. 2019 5:45 ]

Různé mechanické stroje i programy začínají nahrazovat lidi na všemožných pozicích.

Neodmlouvají, nejsou nemocní a nemají žádná práva. Navíc pracují čtyřiadvacet hodin denně. [KAREL JAVŮREK, TECHNIKA, VTM]

Mění se i podmínky psychické práce. Takže i když jste byli před dvaceti lety odborníky na strojový kód tehdejšího mikroprocesoru nebo umíte nazpaměť všechny nejdůležitější historické události setříděné podle toho, jak to učitelka zkoušela na škole, je vám to takřka k ničemu.

Jste přeborník v šachu, znáte všechny informace a údaje a připadáte si chytří? Nejste. Ve všech těchto odvětvích vás bez problémů porazí počítač. Tedy každý člověk, který umí zadat otázku do prázdného políčka v prohlížeči internetu. Samotná informace nemá v informačním věku, kdy je vše dostupné během několika sekund, žádnou hodnotu. Na to nezapomínejte.

Znalosti nejsou důležité, hlavní je kreativita

Není rozdíl mezi vědcem, který objeví novou sloučeninu, a programátorem, který vyřeší problém chytrým algoritmem.

Už končí doba, kdy jste se ve škole něco naučili a po troše praxe dokázali se stejnými znalostmi pracovat celý život. Pracovní pozice se vytrácejí a vznikají nové, které ještě v době, kdy jste byli na škole, neexistovaly. Mění se nástroje a mění se i způsoby, techniky či jazyky. Pokud se nedokážete nebo nechcete přizpůsobit a naučit se cokoli, možná budete mít v budoucnu velký problém.

Tak dlouho protežovaná kreativita totiž není jen prázdným termínem, ale skutečnou podstatou nové doby. Rozhodně nečekejte stejný průběh století, jako v případě toho minulého. Vše bude jinak a spousta pracovních míst postupně zmizí i ze slovníku. 

Převzato z: http://vtm.e15.cz/

Celý článek + zajímavá videa videa:

http://vtm.e15.cz/aktuality/stroje-vas-nahradi-v-zamestnani-pripravte-se

1-10 of 17