Zajímavosti‎ > ‎

Linux Days 2019

přidáno: 9. 10. 2019 22:58, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 17. 10. 2019 23:26 ]
Zúčastnili jsme se Linux Days, shlédli zajímavé přednášky a zkusili několik workshopů. A získali pár zajímavých kontaktů pro budoucí spolupráci se školou. Dále již jen pro připomenutí vkládám přehled akcí, které jsme navštívili.


Přehled akcí jež jsme navštívili:
  • Workshop - Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit), Ondrej Sika
  • Workshop - Programovací jazyk Go - od "Hello world" k reálně nasaditelnému webovému serveru, Pavel Tišnovský
  • Workshop - Plne šifrovaná inštalácia Ubuntu, Lubor Jurena, skHosting.eu
  • Workshop - Postavte si monitorovací infrastrukturu a nastavte reportování detekovaných bezpečnostní událostí, Tomáš Čejka
  • Nvidia DGX-2 v praxi, aneb co si počít s 16-ti kartami V100
  • Hacking with 404, Marek Hencl
  • Inspect IoT malware - Intro to Linux tracing and behavioral analysis, Daniel Uhříček
  • Pokročilejší síťování v Linuxu, Ondřej Caletka
  • Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
  • Linux && kontejnery && IPv6, Radek Zajíc
  • SSH login with signed certificates, Jiří Kraml
  • Automatizace monitoringu serverů snadno a rychle, František Petružálek
  • Spravujte infrastrukturu jako kód pomocí Terraformu, Ondrej Sika
  • Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Detaily k workshopům a přednáškám:

Workshop - Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit), Ondrej Sika

Aši už jste slyšeli o Reactu. Zkoušeli jste ho? Pokud ne a máte zkušenosti s programováním, pojďte se přesvědčit, že React není nic složitého. Na workshopu si ukážeme jak vytvořit nový projekt, jak psát React komponenty a jak jednoduše aplikaci hostovat. Informace co bude potřeba nainstalovat naleznete zde: https://github.com/ondrejsika/linuxdays2019-react

Workshop - Programovací jazyk Go - od "Hello world" k reálně nasaditelnému webovému serveru, Pavel Tišnovský
Workshop zaměřený na ty programátory, kteří se chtějí prakticky seznámit s vybranými vlastnostmi programovacího jazyka Go. Předpokládá se znalost nějakého jiného programovacího jazyka, například C. C++, Javy či Pythonu.

Workshop - Plne šifrovaná inštalácia Ubuntu, Lubor Jurena, skHosting.eu
Na workshope si ukážeme ako nainštalovať Ubuntu a zašifrujeme disk. Použijeme LVM, BTRFS a LUKS.
https://drive.google.com/file/d/1uNn6h6RXYES-6Ck16TMMh9rpe-4yvmz0/view

Workshop - Postavte si monitorovací infrastrukturu a nastavte reportování detekovaných bezpečnostní událostí, Tomáš Čejka
Workshop vás provede zprovozněním jednoduché infrastruktury pro monitorování síťových toků. Z OpenWrt směrovače uděláme IPFIX sondu, nainstalujeme kolektor flow dat a zajistíme zabezpečený přenos dat ze sondy na kolektor. Nakonec ukážeme, jak nastavit odesílání detekovaných bezpečnostních událostí do systému Warden pro sdílení bezpečnostních událostí. Podobným způsobem se dá monitorovat malá i větší síť.

Nvidia DGX-2 v praxi, aneb co si počít s 16-ti kartami V100
DGX-2 je superpočítač v kostce, doslova. Jak takový superpočítač funguje a jak se s ním pracuje? A proč Nvidia zvolila kontejnery pro práci s tímto počítačem? Na toto si zkusíme odpovědět a ukážeme si, jak to v praxi vypadá a funguje.
https://www.nvidia.com/en-us/data-center/dgx-2/

Hacking with 404, Marek Hencl
Errors often provide a throve of information. The more errors one generates, the better insight one has into the blackbox. How can 404 errors be used to enhance digital privacy and cyber security. "Hacking with 404", is a case study looking at interperting 404 errors to better understand what is on the other side.
https://www.youtube.com/watch?v=AQcitQK0zEo&feature=youtu.be

Inspect IoT malware - Intro to Linux tracing and behavioral analysis, Daniel Uhříček
Low security standards of current IoT devices popularized Linux as a target platform for malware developers. This talk serves as an introduction to sandbox analysis of malware with main focus on process tracing possibilities inside Linux. The talk summarizes ptrace based tools, syscalls hooking, perf, ftrace, eBPF and SystemTap for behavior analysis.
AVAST, https://github.com/danieluhricek, daniel.uhricek@avast.com
http://excel.fit.vutbr.cz/submissions/2019/058/58.pdf
https://drive.google.com/open?id=1zsWnX0Idn8DWlsPYxq0xoVoqst3oABd2
https://www.root.cz/galerie/linuxdays-2019-sobota/#163

Pokročilejší síťování v Linuxu, Ondřej Caletka
Nastavit IP adresu, masku a bránu není žádný velký problém, když je ale počítač připojen do více než jedné sítě, situace se stává trochu složitější a často si s obyčejnou směrovací tabulkou nevystačíme – třeba když konfigurujeme připojení do VPN, nebo dokonce do více VPN současně.
V přednášce si ukážeme, k čemu jsou dobré a jak se v Linuxu konfigurují technologie jako Policy Based Routing, nebo Network Namespaces.
https://pretalx.linuxdays.cz/media/20191006-LinuxDays-Pokrocilejsi_sitovani_v_Linuxu.pdf

Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Ako náročné a bezpečné je prevádzkovať kontajnery v produkcii? Krátke rozprávanie o tom, čo všetko znamená návrh on-premise riešenia a z akých komponentov sa skladá. Prihliadajúc najmä na obľúbený Docker a Kubernetes.

Linux && kontejnery && IPv6, Radek Zajíc
Virtualizace výpočetních prostředků je občas proklínaná, často skloňovaná, ale občas nepostradatelná technologie. Mezi aktuální trendy patří virtualizace aplikační, kdy na jednom hostitelském počítači spouštíme desítky aplikací v aplikačních kontejnerech, často vzájemně izolovaných. Moderní přístup spouštění stovek kontejnerů se ale výrazně odráží na spotřebě IP adres. V přednášce proto probereme:
- zda další aktuální technologie, IPv6, dokáže zjednodušit provozování kontejnerové virtualizace
- jak jsou na tom s podporou IPv6 nejpopulárnější nástroje pro kontejnerovou virtualizaci
- zda, proč a jak provozovat kontejnery bez IPv4

SSH login with signed certificates, Jiří Kraml
This talk show how to handle remote access with signed SSH certificates.
The focus will be on practical issues like key rotation or people joining and leaving the team.
We also show a simple example setup suitable for small to medium (<50) groups and refer to a couple of more involved solutions.
Basic knowledge of SSH is required.

Automatizace monitoringu serverů snadno a rychle, František Petružálek
Chceme-li spravovat stovky serverů a mít o nich dobrý přehled musíme začít automatizovat jejich údržbu a to nevyjímaje monitorování těchto serverů. Monitoring pak lze provozovat tak aniž by bylo potřeba se o něj starat. Monitoring má sloužit nám a ne my jemu.

Pojďmě si ukázat na příkladu jak je možné tento úkol splnit elegantně pomocí nástrojů Puppet, Telegraf, InfluxDB a Grafana.
Vysvětlíme si na co je potřeba brát ohled při vytváření dynamického monitoringu, co nám to vlastně přináší a jaké máme možnosti při jeho realizaci.


Spravujte infrastrukturu jako kód pomocí Terraformu, Ondrej Sika
Jaké by to bylo požádat si (vytvořit) server jen pull requestem? Nebo si forknout něčí infrastrukturu a upravit si ji pro své potřeby? S Terraformem je to realita! Spravujte a verzujte Vsši cloudovou infrastrukturu stejně jako pracujete se zdrojáky. Terraform vám umožní automatizovat infrastrukturu napříč cloudovými providery. Například domény mít na Cloudflare a Kubernetes v Digital Ocean. Pojďme se seznámit s Terraformem!
https://github.com/ondrejsika/linuxdays2019-terraform

Kontajnery v produkcii na vlastnej infraštruktúre, Fero Volar
Ako náročné a bezpečné je prevádzkovať kontajnery v produkcii? Krátke rozprávanie o tom, čo všetko znamená návrh on-premise riešenia a z akých komponentov sa skladá. Prihliadajúc najmä na obľúbený Docker a Kubernetes.


---------------------------------------- Co jsme nestihli, ale vypadá zajímavě. -----------------------------------

QtMips - interaktivní seznámení s procesorem od jednotlivých instrukcí po volání operačního systému a grafiku, Karel Kočí
S využitím výukového simulátoru QtMips bude vysvětlené a demonstrované zpracování základních instrukcí a omezení daná rychlostí pamětí. Jejich řešení přidáním vyrovnávacích pamětí a proč ani na reálných/velkých systémech špatně navržené programy vyrovnávací paměť nezrychlí. Pokračovat bude vysvětlení a vizualizací zřetězeného zpracování instrukcí, přístup k jednoduché vstupní a výstupní periferii, sériovému portu, výstup s využitím služeb operačního systému, využití přerušení, přechod k programování v jazyce C a výstup textu na grafickém displeji. Diskuze o perspektivách procesorových architektur a jejich výuky.

Materiály pro prezentaci http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/
Živý assembler http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/live.S
Popis cvičení https://cw.fel.cvut.cz/b182/courses/b35apo/tutorials/02/start
Release https://github.com/cvut/QtMips/releases
Online http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/qtmips_gui.html
Bin, Linux, Mac, Win, GCC MIPS ELF http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/
https://pretalx.linuxdays.cz/media/linuxdays19-qtmips.pdf
Comments