Společnost Microsoft se holedbá podporou vzdělávání. Zpoza každého rohu vykukuje nějaká reklama. Proto jsem se v letošním roce rozhodl, že dám MS ještě jednu šanci ukázat, že to s podporou digitálního vzdělávání myslí opravdu vážně.
Chtěli jsme:
získat přístup k programu Minecraft (podmíněno účtem Office 365),
pro učitele zavést Office 365 (někteří žádali),
dostat se k technologii MS Azure.
Úvodem.
V minulosti jsme již MS Office používali. Samozřejmě, že to nebylo zdarma. Ale cena byla přijatelná. Roční předplatné činilo 120,- Kč, později 150 ,-Kč za každou stanici, plus 1,- Kč za možnost upgradu na novější verze Windows. Celkové roční náklady činily, včetně licencí na server cca 12 000,- Kč, pozdějí 18000,- Kč.
Pak si Microsoft usmyslel, že to je za službu, která se využívala minimálně, málo. Proto změnil licenční politiku. Rázem by nás stejna služba stálá kolem 100 000,- Kč ročně. Licence se totiž počítaly podle počtu zaměstnanců. Usoudil jsem, že cena je hodně přehnaná a předplatné jsme neobnovili.
Po pár letech MS asi zjistil, že přestřelil, a začal školám nabíze Office 365 (nyní zdarma). Myslím, že jej k tomu nevedla láska k vzdělávání, nebo nějaká charita.
Pro naší školu nešlo o žádnou tragédii. V té době jsme již pět let využívali cloud od společnosti Google. Dostali jsme plně funkční službu zdarma v dobách (rok 2008), kdy v MS ještě nejspíš něvěděli co to cloud je. A Google nesl náklady s tím spojené. Tudíž jsme dokončili odchod od Microsoftu.
Přes pár výtek, které vůči Google mám, nám tato společnost nabízela mnoho zajímavých a využitelných technologií i programů zcela zdarma. My jsme na nich postavili několik projektů s mezinárodním ohlasem.
A jak je to s Microsoftem?
Člověk by řekl, že firma s gigantickými zisky nabídne aspoň ten Minecraft školám zdarma. Bohužel ne. A protože naše děti na Minecraftu odchované jsou nespokojené s tím jak hru MS od roku 2014 vede, usoudil jsem nakonec, že nemá cenu něco MS platit.
Office 365 jsme letos zavedli znovu, ale zjišťuji, že jde o hodně ořezanou službu (zkuste najít pravítko :-D). Navíc se zdá, že o ní není takový zájem jak se zdálo, nebudeme jí proto zařazovat do výuky.
MS Azure. To je oč tu běží.
A nyní náš hlavní cíl. Získat přístup k technologii MS Azure abychom si technologii mohli se studenty odzkoušet. Nechceme nic přehnaného, pouze neomezený časový přístup ke službě a klidně s omezeným výkonem. V diskusi s Microsoftem nám nabídli: MS Azure pro studenty.
Což je pro školu nepoužitelná služba, protože vůbec není školám určena. Navíc v našem případě by se jednalo o porušení licenčních podmínek. Což nevěděl ani horlivý FB propagátor produktů MS. Z telefonické diskuse s podporou vyplynulo, že máme porušovat jejich licenční podmínky. Prý to zkoumat nebudou. :-D
Licence na MS Azure pro studenty vyžaduje minimální věk 18 let!
Cituji:
“Kdo může nabídku Azure for Students využít?
Nabídka Azure for Students je dostupná jenom pro studenty, kteří splňují následující požadavky. Musíte potvrdit, že jste starší 18 let a navštěvujete akreditovanou čtyřletou vzdělávací instituci …..”
Stručně a jasně: Nic smysluplného, tedy dlouhodobého s tím realizovat nelze.
Dále jsme zjistili, že původní služba MS, kdy si studenti mohli stáhnout a bez omezení používat iso obrazy různých systémů na https://onthehub.com/ již studentům není přístupná. Microsoft nás odkázal na své trial verze. Takže, zase nic.
Trocha srovnání.
A nyní budu srovnávat. Čistě subjektivně. Cloud (GApps EE, nově G Suite, což je obdoba Office 365) od Google si společnost v minulosti cenila na 40 USD/ 1 uživatel / rok. Nyní cena činí cca 120 USD/rok.
Pro naší školu vypadá kalkulace následovně:
400 účtů x 40 USD = 16 000 USD (zhruba 360 000,- Kč v roce 2008)
400 účtů x 120 USD = 48 000 USD (zhruba 1 100 000,- Kč v roce 2019)
Tzn. příspěvek Google naší škole, tvoří nemalou částku formou rozvětvené služby, která se intenzívně využívá.
Na rozdíl od Microsoftu, který od nás chtěl 100 000 ročně za MS Office. Tzn. skoro za nic, vzhledem k tomu jak často a kolik lidí program používá.
Shrnutí.
Microsoft školám, krom Office 365, k čemuž jej donutila konkurence, nic nenabízí. Zato nás pravidleně vyzývá účastnit se soutěží psaní v aplikacích MS Office. Kde je ta proklamovaná podpora vzdělávání, která na nás vyskakuje z kdejaké reklamy na sítí? Jsou to soutěže psaní ve Wordu? Nebo jde o běhání v Minecraft světě, za peníze, s pár lekcemi výuky? Jedná se o tyto “neomezené” možnosti výuky? Znamená to nabízení placených služeb, včetně vzdělávacích programu a školení? Microsoft si asi myslí, že vylepšená “elektronická tabule/učebnice” něco zásadně změní a ještě tomu říká podpora vzdělávání.