Workshop - 3D tiskárna

přidáno: 12. 6. 2013 10:57, autor: Jiří Heczko   [ aktualizováno 22. 10. 2013 14:11 ]
[3D Tiskárna v akci, 18.9.2013]
Máme za sebou zajímavý workshop na téma 3D tisku, pod vedením Josefa Průši. Můžeme konstatovat, že akce se velmi vydařila! A bodejť by ne, když nám své zkušenosti předávala naše ikona 3D tisku a hlavní postava vývoje open source 3D tiskáren. Josef je mladý vývojář a otec jedné ze světově nejrozšířenější verze tiskárny „Prusa Mendel“. Učí na UK a VŠUP v Praze a momentálně píše knihu „Getting Started with RepRap“ pro americké vydavatelství ’Reilly Media.

Protože si spousta lidí nedovede představit, k čemu je technologie 3D tiskáren dobrá, pokusím se o krátké vysvětlení. Pod článkem naleznete dostatečné množství odkazů ukazující praktické využití 3D tisku


Dnes běžně používáme klasické tiskárny, jež tisknou zpravidla na papír. Tento papír má dva rozměry: nazvěme je šířkou a délkou. Tento typ tiskárny bychom tedy mohli označit jako „2D“ („D“ z anglického DIMENSION = rozměr). Tiskárna tiskne ve dvou rozměrech.

V případě 3D tisku, přidáme další rozměr, nazvěme jej výška. V praxi to znamená, že jsme schopni tisknout reálné předměty. Např: hrnky, talíře, lžíce, háčky, kryty mobilních telefonů, figurky pro šachovnici, atd. V zásadě je tiskárna schopna vytisknout libovolný předmět a je limitována pouze velikostí samotné tiskárny. Pro neinformované, zní tyto věty neuvěřitelně.

Využitelnost této technologie je obrovská. Dnes je využívána např. automobilovým průmyslem (Ford), v reklamě, ve výzkumu, atd. Většina dnešní výroby (před samotnou realizací) projde 3D návrhem. K realizaci 3D návrhu lze použít programy typu CAD, SketchUp, Cinema 4D, apod. Tyto prostorové modely lze vytisknout.

K čemu je 3D tiskárna využitelná na (naší) základní škole? Především se jedná o silný motivační prvek pro ty žáky, kteří se u nás učí technologii 3D (např. SketchUp, Cinema4D). Ovládnutí prostorového návrhu nabízí žákům velké pole působnosti při jejich budoucím pracovním uplatnění. Od 11. 6.2013, budou naši 3D animátoři motivování vytvářet a tisknout věci dennípotřeby. Aby mohli své výtvory realizovat fyzicky, musí je umět vytvořit v počítači, dále upravit pro 3D tisk až po realizaci samotného tiskového výstupu.

Zdroj: Jiří Heczko

Foto z workshopu:

http://www.flickr.com/photos/zszatopkovych/sets/72157634084386461/

Další odkazy:

http://josefprusa.cz/

http://reprap.org/wiki/Prusa_Mendel_(iteration_2)

http://shop.oreilly.com/product/0636920021537.do

http://www.autotube.cz/roadtube/3485-ford-si-tiskne-3d-prototypy-video.html

http://www.autokora.cz/magazin/diky-piskovemu-3d-tisku-dokaze-ford-navrhovat-konstrukcne-temer-dokonala-reseni/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/211522160100042-na-plovarne-s-josefem-prusou/

http://retigate.com/subdom/store/www/

http://digitalne.zszatopkovych.eu/

Videa:

S ohledem na velký objem pořízeného videa, bude zpracováno dodatečně a umístěno na školní kanál youtube, zde umístíme odkaz. 

 English Version / Anglická verze
Comments